Creatures

 

pl

 

SYNOPSIS 

Creatures is a grotesque love story about Harold and Matylda, two caricatures of people, trying to adjust to the black and white environment they live in. During their search for acceptance they conceal their distinctive features, but they can’t hide their true nature.

The rough form of cut-out animation inspired by the works of Roald Dahl, Lotte Reiniger and Edward Gorey brings us into an unpredictable and eclectic world of dark imagination, finally asking the question: who in fact are the Creatures?

Creatures were the 2nd most often screened abroad Polish animation in 2016.

 

 

  • SCREENINGS 
    • Sundance Film Festival London 2016 – SUNDANCE CHANNEL SHORT FILM COMPETITION GRAND JURY PRIZE
    • III Pazmany Film Festival 2016 – PRIMO SENIOR AWARD
    • Crossroads of Art Festival Moscow 2016- BEST ANIMATED SHORT
    • Offeliada Film Festival – BEST SCIENCE FICTION AND FANTASY FILM
    • Prowincjonalia Film Festival –AUDIENCE AWARD – – BEST ANIMATED FILM
    • 55th Krakow Film Festival, Poland, 2015 (competition)
    • Cannes Short Film Market (screening)
    • 8th Animator IAFF, Poland, 2015 (competition)
    • 15th T-Mobile New Horizons IFF, Poland, 2015 (competition)
    • 9th Film and Art Festival Two Riversides (polish competition)
    • 28th Helsinki Intl’ Film Festival – Love & Anarchy, Finland, 2015 (competition)
    • 17th FESTCURTASBH – Belo Horizonte International Short Film Festival, Brasil, 2015 (competition)
    • Balinale – IFF, Indonesia, 2015 (competition)
    • Let`s Cee Film Festival 2015 (competition)
    • Koszalinski Festival Debiutow Filmowych 2015 (konkurs krótkich metraży)
    • Warsaw Film Festival 2015 (panorama)
    • Let`s Cee Vienna (competition)
    • Hannover International Film Festival 2015 (competition)
    • Two Riversides Film Festival 2015 (polish competition)
    • Stoptrik Film Festival, Maribor 2015 (competition)
    • Delhi International Film Festival 
    • Lairia Film Festival (competition)
    • O!Pla – Polish Film Festival (main competition)
    • Opolskie Lamy 2015
    • Multivision Film Festival, Russia
    • Pazmany Film Festival, Bucharest (competition)
    • CMS International Children`s Film Festival, Lucnow, India (world cinema competition)
    • Parachute Light Zero International Festival (official selection)
    • Golden Kuker International Animation Film Festival, Sofia (competition)
    • VAFI International Children and Youth Animation Film Festival Varazdin (competition)
    • International Festival of Film for Children and for Teenagers AniFest ROZAFA, Albania (competition)
    • Detroit International Festival of Animation (competition)
    • Leiria Film Festival, Portugal (competition)
    • Mediawave International Film and Music Gathering, Hungary (screening)
    • Cluj Shorts International Short Film Festival, Romania (competition)
    • Melbourne International Animation Festival (panorama)
    • Festival National du Film Educatif in Fez, Marocco (competition)
    • Krajlevski Film Festival, Serbia (competition)
    • Sopot Film Festival (competition)
    • Drunken Film Fest (competition)
    • Lucania Film Festival, Italy (competition)
    • Solanin Film Festival (competition)
    • 28th  Filmfest Dresden (screening)
    • Patmos Film Festival, Greece (screening of  winning films from Sundance Channel Shorts)
    • 39th Elche International Independent Film Festival (competition)
    • Toko Film Festival (competition)
    • Portsmouth Film Festival 2016 (competition)
    • Woman Make Waves Film Festival (competition)
    • Sweet as Film Festival (competition)
    • Short to the Point (competition)
    • Corfu Be There Animated Film Festival 2017 (competition)
    • Malatesta Short Film Festival, Italy 2017 (competition)
    • Paura, International Terror Film Festival, Spain 2017 (competition)
    • Festival de Cortometrajes Jose Francisco Rosado Pacas, Spain 2016 (competition)
    • Mumia Underground World Film Festival, Brazil 2016 (competition)
    • Thessaloniki Animation Film Festvial, Greece 2016 (competition)
    • Anibar Film Festival, Kosovo 2016 (competition)
    • Limoux en Short Festival, France 2016
    • International Festival of Film for Children and for Teenagers AniFest ROZAFA, Albania2016 
    • Alcine
    • Ostend Film Festival 2016, Belgium (screening)
    • Alcine 46 – Festival de Cine de Alcala de Henares, Spain, 2016 (screening)
    • Crossing the Screen Film Festival, UK 2016
    • China New Media Short Film Festival 2016 (competition)
    • 5th China Independent Animation Film Forum, China, 2016 (screening)
    • 8th ReAnimania International Animation and Comics Art Festival, Armenia,

 

Written and directed by Tessa Moult-Milewska
Artistic supervisor: Stanisław Lenartowicz
Animation: Wojciech Sankiewicz
Scenography: Marta Sieczak
Character design: Maria Janczak
Music composed by: Krzysztof A. Janczak
Editing and effects: Jakub Sobek Radikal Studio
Sound design: Michał Jankowski, Paweł Łuczak, StudioNoiseroom

Voices:
Julia Kołakowska-Bytner – Matilde
Janusz Wituch – Harold
Krzysztof A. Janczak – Rupert the woodpecker
Stanisław Sygitowicz – The butler, The boy, Gertrude
Marta Markowicz – Woman with the dog, dancers
Michalina Fabijańska – The smaller boy, dancers
Mattheu Bondu – Yet another boy

Music performed by:
ATOM STRING QUARTET
Dawid Lubowicz – violin
Mateusz Smoczyński – violin
Michał Zaborski – viola
Krzysztof Lenczowski – cello
FLUENT ENSEMBLE
Wojciech Psiuk – saxophones
Paweł Janas – accordion
Music production: Krzysztof A. Janczak, Tessa Moult-Milewska
Music score recordist and mixer: Rafał Paczkowski
Score recordist asistant: Przemysław Nowak
Recorded at the M-1 Studio of Agnieszka Osiecka and P.I.Y. Studio
Sound mix and recording: Michał Kosterkiewicz
Michał Jankowski
coordinator Malwina Czajka
Toya Studios

Set cut-out and printing:
Wiesław Słupiński, Aldona Słupińska
Agencja TEMATY
Animation table made by:
Wacław Milewski
WAMA Sp. z o.o.
Graphic design:
Maria Janczak
Little Beetle
Color correction:
Paweł Kucharczyk
Pacamera
Production Manager:
Tessa Moult-Milewska
Set coordinators:
Wojciech Leszczyński, Anna Mroczek, Justyna Rucińska

Arts council at the program for Young Animation – Młoda Animacja:
Hanna Margolis Krzysztof Kiwerski
Maria Niedziółka Marek Serafiński
Alina Skiba Mariusz Wilczyński
Tomasz Wolf

Produced by:
Studio Munka
Executive producer/ Co-production:
Indemind Studio Tessa Moult-Milewska
Co-production: WJTeam

PRODUCTION:
Studio Munka/Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Indemind Tessa Moult – Milewska
WJTeam Wojciech Leszczyński, Justyna Rucińska, Anna Mroczek
Co-financed by:The Polish Film Institute
Thanks to: AGICOA
© 2015
Polish Filmmakers Association
Indemid Studio Tessa Moult-Milewska
WJTeam Wojciech Leszczyński Justyna Rucińska Anna Mroczek

TO SEE MORE ABOUT THE PRODUCTION PROCESS VISIT THE OFFICIAL FANPAGE: https://www.facebook.com/pages/Kreatury/678061122212468?ref=hl

Advertisements